Sygnatura
II SA/Ke 15/26
Postanowienie WSA w Kielcach z 26 stycznia 2026 r., II SA/Ke 15/26 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Wynik
Odrzucono skargę
- Sąd
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach
- Data orzeczenia
- 26 stycznia 2026
- Prawomocne
- nie
Treść rozstrzygnięcia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Sylwester Miziołek po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. W. na decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kielcach z dnia 14 października 2025 r. znak: WOA.7721.101.2025 w przedmiocie nakazu rozbiórki budynku p o s t a n a w i a : odrzucić skargę.
Analiza z kontekstem sprawy
Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?
Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.
Uzasadnienie
Decyzją z 14 października 2025 r. znak: WOA.7721.101.2025 Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kielcach, po rozpatrzeniu odwołania A. W. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kielcach z 29 sierpnia 2025 r. znak: PINB-SO.5140.15.2025.I nakazującej A. W. wykonanie rozbiórki budynku usługowego – warsztatu samochodowego wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę na działce nr [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W pouczeniu zawarto informację o prawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, w terminie 30 dni od daty otrzymania ww. rozstrzygnięcia – za pośrednictwem ww. organu II instancji. Powyższe rozstrzygnięcie zostało doręczone A. W. 27 października 2025 r. Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach na opisaną powyżej decyzję z 14 października 2025 r. została wniesiona przez A. W. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach 17 grudnia 2025 r. (data złożenia skargi bezpośrednio w siedzibie organu odwoławczego). Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Zgodnie z dyspozycją art. 53 § 1 w z zw. z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935), zwanej dalej "p.p.s.a.", skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie – za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. W przypadku wniesienia skargi po upływie tego terminu Sąd odrzuca skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. Jak wynika ze znajdującego się w aktach administracyjnych wydruku elektronicznego potwierdzenia odbioru zaskarżonej decyzji, rozstrzygnięcie to zostało doręczone skarżącemu 27 października 2025 r. – osobiście. W związku z powyższym – mając na uwadze dyspozycję art. 53 § 1 p.p.s.a. – należy stwierdzić, że termin do wniesienia skargi w niniejszej sprawie upłynął stronie 26 listopada 2025 r. Tymczasem wniesiona w niniejszej sprawie skarga została złożona bezpośrednio w siedzibie organu odwoławczego dopiero 17 grudnia 2025 r. (k. 4 akt sądowych – oryginał skargi z pieczęcią prezentaty) 2025 r. – a zatem z ponad trzytygodniowym uchybieniem ustawowego terminu, o jakim mowa w art. 53 § 1 p.p.s.a. Mając na uwadze powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach orzekł jak w sentencji postanowienia – na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a.
Informacje o sprawie
- Data wpływu
- 13 stycznia 2026
- Symbol z opisem
- 6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s
- Hasła tematyczne
- Odrzucenie skargi
- Skarżony organ
- Inspektor Nadzoru Budowlanego
- Sędziowie
- Sylwester Miziołek /przewodniczący sprawozdawca/
Powołane przepisy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j.)
art. 53 § 1 , art. 58 § 1 pkt 2 · Dz.U. 2024 poz. 935
Powiązane dokumenty
Sygnatura: VII SA/Wa 1122/25 · 26 stycznia 2026
Postanowienie WSA w Warszawie z 26 stycznia 2026 r., VII SA/Wa 1122/25 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Sygnatura: II SA/Gl 1332/25 · 26 stycznia 2026
Wyrok WSA w Gliwicach z 26 stycznia 2026 r., II SA/Gl 1332/25 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Sygnatura: VII SA/Wa 2465/24 · 26 stycznia 2026
Postanowienie WSA w Warszawie z 26 stycznia 2026 r., VII SA/Wa 2465/24 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny