Sygnatura
II SA/Wr 717/25
Postanowienie WSA we Wrocławiu z 28 stycznia 2026 r., II SA/Wr 717/25 – pozwolenie na budowę
Wynik
*Odrzucono skargę
- Sąd
- Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
- Data orzeczenia
- 28 stycznia 2026
- Prawomocne
- nie
Treść rozstrzygnięcia
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Białek po rozpoznaniu w Wydziale II w dniu 28 stycznia 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. F. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia 4 sierpnia 2025 r. Nr IF-O.7840.1.407.2024PF w przedmiocie zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na rozbiórkę i przebudowę oraz rozbudowę parku handlowego postanawia: odrzucić skargę.
Analiza z kontekstem sprawy
Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?
Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.
Uzasadnienie
Stosownie do treści art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; zwanej dalej "P.p.s.a."), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Stosownie zaś do treści art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Z taką sytuacją mamy do czynienia w rozpoznawanej sprawie, bowiem zaskarżona decyzja została doręczona – jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia jej odbioru – dorosłemu domownikowi w dniu 11 sierpnia 2025 r. Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upłynął zatem w dniu 10 września 2025 r. Skarga została natomiast wniesiona dopiero w dniu 12 września 2025 r. (data stempla pocztowego nadania przesyłki zawierającej skargę). Z powyższych względów skargę należało odrzucić na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. jako wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Stąd orzeczono jak w sentencji.
Informacje o sprawie
- Data wpływu
- 1 października 2025
- Symbol z opisem
- 6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części, wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz
- Hasła tematyczne
- Odrzucenie skargi
- Skarżony organ
- Wojewoda
- Sędziowie
- Olga Białek /przewodniczący sprawozdawca/
Powołane przepisy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j.)
art. 54 par. 1, art. 58 par. 1 pkt 2 · Dz.U. 2024 poz. 935
Powiązane dokumenty
Sygnatura: VII SA/Wa 1085/25 · 28 stycznia 2026
Wyrok WSA w Warszawie z 28 stycznia 2026 r., VII SA/Wa 1085/25 – pozwolenie na budowę
Sygnatura: VII SA/Wa 2659/25 · 28 stycznia 2026
Postanowienie WSA w Warszawie z 28 stycznia 2026 r., VII SA/Wa 2659/25 – pozwolenie na budowę
Sygnatura: VII SA/Wa 498/25 · 28 stycznia 2026
Postanowienie WSA w Warszawie z 28 stycznia 2026 r., VII SA/Wa 498/25 – pozwolenie na budowę
Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny