Sygnatura
VII SA/Wa 2275/24
Postanowienie WSA w Warszawie z 4 lutego 2026 r., VII SA/Wa 2275/24 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Wynik
Odrzucono skargę
- Sąd
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
- Data orzeczenia
- 4 lutego 2026
- Prawomocne
- nie
Treść rozstrzygnięcia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grzegorz Rudnicki po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. P., D. K. i D. K. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 23 lipca 2024 r. nr 804/2024 w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego postanawia: odrzucić skargę D. K. i D. K.
Analiza z kontekstem sprawy
Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?
Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2024 r., poz. 935 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd. Pismami z 19 grudnia 2025 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wykonując zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 17 grudnia 2025 r., wezwał D. K. i D. K. do wykonania prawomocnych zarządzeń Przewodniczącego Wydziału z 14 października 2025 r. dotyczących uiszczenia wpisu sądowego od skargi - w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwania zostały skutecznie doręczone D. K. 7 stycznia 2026 r. (k. 115 akt sądowych) oraz D. K. 29 grudnia 2025 r. (k. 117 akt sądowych). Zatem siedmiodniowy termin do dokonania powyższej czynności bezskutecznie upłynął skarżącym odpowiednio 14 stycznia 2026 r. oraz 5 stycznia 2026 r. Po sprawdzeniu w rejestrze dochodów budżetowych Sądu stwierdzono, że skarżący nie uiścili należnych wpisów od skargi. Mając na uwadze powyższe, działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia, czyli odrzucił skargę.
Informacje o sprawie
- Data wpływu
- 17 września 2024
- Symbol z opisem
- 6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s
- Hasła tematyczne
- Odrzucenie skargi
- Skarżony organ
- Inspektor Nadzoru Budowlanego
- Sędziowie
- Grzegorz Rudnicki /przewodniczący sprawozdawca/
Powołane przepisy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j.)
art. 220 par. 3 · Dz.U. 2024 poz. 935
Inne orzeczenia w tej sprawie
Powiązane dokumenty
Sygnatura: II SA/Gl 1627/25 · 4 lutego 2026
Postanowienie WSA w Gliwicach z 4 lutego 2026 r., II SA/Gl 1627/25 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Sygnatura: III SA/Po 75/26 · 4 lutego 2026
Wyrok WSA w Poznaniu z 4 lutego 2026 r., III SA/Po 75/26 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Sygnatura: II SA/Gd 644/25 · 4 lutego 2026
Wyrok WSA w Gdańsku z 4 lutego 2026 r., II SA/Gd 644/25 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny